Chodidlo ako opora celého tela

SPRÁVNE VYVINUTÉ CHODIDLÁ SÚ ZÁKLADNÝ STAVEBNÝ PRVOK NÁŠHO KOSTROVÉHO APARÁTU.

Vedeli ste, že:

  • už na základných školách je veľa detí, ktoré majú poškodené chodidlá?
  • po siedmom roku života sa chodidlá správne vyvíjajú len štvrtine školákov?
  • následky neliečeného ochorenia v detstve sa často prejavia až po tridsiatom roku života?
  • ženy majú inak formovanú panvu ako muži, a preto by mali nosiť podpätky najviac 3 až 4 cm vysoké?
  • dlhodobá chôdza na vysokých podpätkoch výrazne mení funkciu klenby aj kolená, a časom poškodí nohy každej žene?

Pes planus je odborné pomenovanie pre plochú nohu. Vplyvom rôznych faktorov dochádza k tomu, že klenba nohy mizne a chodidlo sa celé dotýka zeme.

Najčastejšie vzniká pri nadváhe, obezite a dlhom státí. Niekedy sa prisudzuje vzniku plochej nohy aj nevhodne vyberaná obuv.

Ploché nohy spôsobujú väčšinou bolesť. Prispievajú k vzniku ďalších ochorení ako chronická žilová nedostatočnosť (insuficiencia) dolných končatín.

Chôdza naboso je pre ploché nohy zdravá

Ploché nohy spočiatku nemusia bolieť. Následky neliečeného ochorenia v detstve sa začínajú objavovať po tridsiatom roku života.

Bolesti chodidla vznikajú najmä pri preťažení a pri dlhšom státí v nesprávnej obuvi. Ak sa pacient nelieči, klesanie klenby a bolesti sú výraznejšie v prednej časti chodidla, na ktorú sa našľapuje.

Neskôr bolesť prechádza do priehlavku, päty, dochádza k napínaniu svalov, preťaženiu a bolestivému opotrebovaniu drobných kĺbov predkolenia (nielen na chodidle, ale aj na členku) a bedrových kĺbov.

Podľa štatistík je už na základnej škole veľa detí, ktoré zo spomínaných dôvodov majú poškodené chodidlá. Nosením nevhodnej obuvi sa ochorenie plochej nohy ešte znásobuje.

Ideálne by bolo, keby sme sa každé ráno mohli prejsť naboso po orosenej tráve. Chodiť naboso je síce zdravé, ale nie po tvrdej podlahe,či betóne.

Cieľom chôdze je masírovať pokožku, dráždiť nervové zakončenia, a nútiť plochu chodidla, aby cvičila. Toto spĺňa piesok, lúka, poľná cesta s malými kamienkami. Preto by sme mali (namiesto papúč) doma nosiť zdravotné ortopedické sandále. Do obuvi sa odporúča používať kvalitné ortopedické vložky. Na trhu je na výber ż množstva rôznych ortopedických vložiek. Mnohé vložky sú nepraktické nakoľko zmenšujú priestor v obuvi a spôsobujú nekomfort až bolesť pri nosení. Z nášho testu a skúseností pri skúšaní rôznych vložiek môžeme odporučiť univerzálne ortopedické vložky, ktoré sú špeciálne tvarované tak aby maximálne kopírovali anatómiu chodidla a zároveň neuberali príliš priestoru v obuvi. Výstuž v klenbe chodidla je primeraná a celkový komfort nosenia je veľkou výhodou. Ďalším benefitom sú dve univerzálne veľkosti, ktoré tzv. rastú s nohou.