Epidémia menom hemoroidy

Hemoroidmi trpí viac ako polovica náš všetkých. Hrozivé číslo, nepríjemné symptómy. Niekoho svrbia, iného bolia, pár šťastlivcov ich takmer nevníma a naopak, mnohí sú nútení podstúpiť chirurgický zákrok. Väčšina pacientov odbornú lekársku pomoc odďaľuje ako sa dá. Hanbiť sa, ale znamená v tomto prípade tlačiť pred sebou stále sa zväčšujúcu kopu problémov, bolestí. Hemoroidy nie sú výsadou mužov, nie sú ani výsadou žien, nie sú dokonca ani výsadou starých ľudí. Muži, ženy, starší i mladší. Aj mnohé tehotné ženy by vedeli rozprávať o týchto problémoch dlho....

Kde je problém?

Kedysi nám naši rodičia zvykli hovorievať:“ Neseď na studenej zemi, dostaneš zlatú žilu“. Paradoxne, detailne nám už iba veľmi málo z nich vysvetlilo, čo toto „zlaté vyznamenanie“ znamená. Otázne vlastne je, do akej miery poznali problematiku vzniku, následkov, spôsobov liečenia atď. oni sami. Z dostupných lekárskych poznatkov jasne vyplýva, že reči i o sedení na chladnej zemi sú iba akousi chimérou. Paradoxne, asi najčastejší dôvod vzniku boľavých „uzlíkov“ je dlhodobé statické sedenie, či dokonca nesprávna toaleta. Sedenie na záchode do veľkej miery „vypína“ svaly panvového dna a núti rektálne svaly pracovať s oveľa vyššou intenzitou, ako je pre ne prirodzené. Na záchode by sme nemali stráviť viac ako päť minút! Vplyv na tvorbu hemoroidov má napríklad aj príliš tvrdý toaletný papier. Nepomáhajú ani také činnosti ako jazdenie na koni, posiľňovanie, vplyv na tvorbu hemoroidov má dokonca odhadzovanie snehu. Skrátka akákoľvek činnosť, pri ktorej sa zvyšuje tlak na konečník. Patrí sem dokonca chronický kašeľ, zápcha, vysoký krvný tlak, častý smiech a samozrejmosťou je tiež zvyšovanie veku, kedy svaly panvového dna ochabujú. Mimoriadne veľký vplyv na vznik hemoroidov má však dlhodobé sedenie a preto ohrození sú všetci ľudia so sedavým zamestnaním. 

Hemoroidy v tehotenstve

Hemoroidy trápia viac ako polovicu budúcich mamičiek a to najmä v závere tehotenstva. Hlavnou príčinou je spomalenie činnosti čriev. Extrémna je aj záťaž na konečník pri samotnom pôrode. Sedenie sa stáva utrpením. Existuje množstvo mastí, byliniek, liekov a ktovie čoho všetkého. To všetko však s väčším, či menším úspechom iba zmierňuje dôsledok. Ak sa však na hemoroidy chceme pozrieť komplexne, musíme sa zamerať na príčinu. 

Keď už treba operáciu.

Prvé a druhé štádium hemoroidov je možné liečiť konzervatívne. Tretie a štvrté štádium už chirurgicky. Existuje niekoľko operačných metód, od klasického skalpela až po liečbu laserom. V niektorých prípadoch hovoríme o hospitalizácii, v iných o ambulantnom výkone. V oboch prípadoch operácii predchádza vyšetrenie, zhodnotenie a určenie rozsahu operačného výkonu. Kto zažil, ten vie. Kto zažije, ten bude vedieť. Sed sa stáva nepríjemný, bolestivý, často až nemožný a rovnako tak je tomu aj po operácii. Čas po operácii je individuálny. Čas pred operáciou sa v prípade problémov so sedením počíta na mesiace, či roky. 

Ako predchádzať hemoroidom?

Na našom trhu sa v posledných dvoch rokoch objavili dve zdravotnícke pomôcky, pri ktorých sa dá povedať, že sú priam šité na mieru. Dynasit Comfort je určený všetkým ľuďom, ktorí chcú predchádzať vzniku hemoroidov, ako aj tým, ktorí už hemoroidy v počiatočných štádiách majú. Vďaka špeciálne navrhnutému tvaru dochádza pri sedení na tejto dynamickej podložke k odľahčeniu kostrče a análneho otvoru a je preto určená pre použitie tak v sedavom zamestnaní, ako aj v čase voľna. Ďalšou je vysokošpecializovaná dynamická podložka Dynasit U, ktorá bola primárne navrhnutá pre tehotné ženy avšak problematiku bolestivého sedu rieši generálne. Sedenie na nej úplne odľahčuje kostrč, análny otvor, ako aj reprodukčné orgány a preto je mimoriadne vhodná pri každom bolestivom sedení, ktoré spôsobujú nielen hemoroidy. Obľúbená je hlavne u budúcich mamičiek, skvelá je po pôrode, po operácii hemoroidov, po operácii vonkajších reprodukčných orgánov. Vďaka jej špeciálne navrhnutému tvaru eliminuje bolesť, znižuje teda množstvo užívaných liekov od bolesti a urýchľuje proces hojenia rán. Obe dynamické podložky menia klasický statický sed na dynamický sed a výrazným spôsobom posilňujú hĺbkový stabilizačný systém. Eliminujú bolesti chrbtice, pomáhajú predchádzať vzniku funkčných porúch chrbtice, sú mimoriadne vhodné pre všetky vekové kategórie. Stačí nafúkať a používať podľa návodu na použitie. Ich výhodou je, že sa uplatnia tak v domácnosti, ako aj v práci, kde práve pri sedavých zamestnaniach zaznamenávajú najväčšiu efektivitu. Obe zdravotnícke pomôcky sú riadne registrované Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv a čo je potešujúce, obe sú poctivé slovenské výrobky. Viac informácii o spomínaných zdravotníckych pomôckach nájdete na https://www.dynasit.sk