Sedenie je novodobé fajčenie

Kým sme sa vyvinuli v to, čím sme dnes – v človeka vzpriameného – väčšinu času sme trávili lozením a chodením. Trvalo to milióny rokov. No niekoľko ostatných desaťročí v našich životoch prevláda poloha, ktorá je síce príjemná pre krátky oddych, ale telu dlhodobo neprospieva a už vonkoncom, ak v tejto polohe pracuje. Ide o polohu s názvom SEDENIE! Priemerný čas, ktorý dospelý človek strávi v práci posediačky, je šesť až osem hodín. Už to je dosť na to, aby sme na našich telesných schránkach napáchali toľko škody, že sa kvôli obyčajnému sedeniu môžeme dopracovať aj k predčasnej smrti. Bez preháňania. K tomuto času však treba prirátať ďalšie hodiny presedené za volantom či v MHD, vo vlaku alebo v autobuse, na gauči pred televízorom, v kresle doma za počítačom, na káve, pri pive, na lavičke v parku... Keď sa nad tým zamyslíme a spočítame to suma sumárum, vyjde nám, že väčšinu života presedíme. Je to smutné, ale vnímať sedenie ako reálnu hrozbu pre naše zdravie a porovnávať ho s fajčením je úplne na mieste.  

Desivé fakty, ktoré treba brať vážne

Tlak pôsobí na nervy v okolitých tkanivách – v kostiach, v chrupavkách, v šľachách a samozrejme vo svaloch a my cítime príznaky, ku ktorým patrí bolesť, brnenie, necitlivosť alebo slabosť. „Pri dlhodobom sedení trpí najviac chrbtica. Bolesti najčastejšie zasahujú krížovú oblasť. Výnimkou nie je ani šija a záhlavie, a to pri fixovanom postavení tela a krku v jednej polohe. Ak je telo pri sedení zavesené takpovediac na chrbtici, teda, keď sedíme, nastáva útlak platničiek a tiel stavcov chrbtice,“ hovorí ortopéd MUDr. Tomáš Jakubík z Clinica Orthopedica. Navyše trpí srdce a celý cievny systém. Podľa výskumov Harvardskej univerzity sú ľudia so sedavým zamestnaním nachýlnejší na vznik rakoviny a cukrovky a tiež je vyššia pravdepodobnosť, že sa u nich objaví demencia. Preto je dôležité mať na pamäti zdravý životný štýl. Tento závažný spoločenský zdravotný problém aktívne riešia už aj poisťovne, ktoré ponúkajú životné poistenie pre ľudí v administratíve. Tento typ poistenia kryje v prípade potreby náklady súvisiace s liečbou ochorení spojených so sedavým zamestnaním a poskytuje finančnú istotu aj v prípade nepredvídaných udalostí.

Deti sú na tom ešte horšie!

Generácia štyridsiatnikov žila svoje detstvo aktívne a pohybom. Toto súčasné deti žiaľ nepoznajú.
Už po dvadsiatich minútach (nesprávneho) sedenia sa v tele začne diať toto: spomaľuje sa cirkulácia krvi, necirkulovaná krv v nohách vyráža smerom do chrbtice a vytvára obrovský tlak. Ten sa zvyšuje s pribúdajúcim presedeným časom.
K najčastejším a najvýznamnejším poruchám zdravia detí školského veku patrí chybné držanie tela (guľatý chrbát, plochý chrbát, nesúmerné držanie s vysunutým jedným bokom, odstávajúce lopatky a iné), ktoré pri neriešení môže viesť k vážnym deformitám chrbtice. je podmienené nedostatočným rozvojom a ochabnutosťou chrbtového svalstva, čo môže súvisieť s celým komplexom rizikových faktorov. Nedostatok pohybu, nevhodné a preťažené školské tašky, nesprávne a dlhé sedenie v školských laviciach, za počítačom a tabletmi.
To všetko sú príčiny, prečo vysoké percento ortopedických chýb (skolióza, kyfóza, ploché nohy a pod.) vzniká v školskom a dorastovom veku. Ak sa uvedené chyby včas nepodchytia, môže dôjsť k nenávratnému poškodeniu chrbtice. Postupne nastáva aj deformácia vnútorných orgánov. rebrá sa posúvajú, hrudník začne meniť svoj tvar a orgány sa v stiesnených miestach zmenšujú a naopak v iných miestach chorobne rastú

Riešenia?

Jednoznačne viac pohybu a ak už musíme dlhodobo sedieť, čo bohužiaľ musíme, tak seďme správne. Správne sedieť znamená sedieť ergonomicky a aktívne. Sedieť aktívne na dynamických podložkách odporúčajú mnohí ortopédi a odborníci v oblasti rehabilitácie. Zaujímavými a funkčnými pomôckami pre aktívne sedenie su registrované zdravotnícke pomôcky Dynasit. Sú dostupné ako na predpis u odborného lekára, tak i bežne v špecializovaných predajniach a na eshopoch.

Zdroj: MY Hornonitrianske noviny, 22.02.2022